Шелудько О.І. ЕКОЛОГІЧНІ ТЕХНОЛОГІЇ В РОБОТІ МИСЛИВСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА ТОВ «ЄФР»

Перейти вниз

Шелудько О.І. ЕКОЛОГІЧНІ ТЕХНОЛОГІЇ В РОБОТІ МИСЛИВСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА  ТОВ «ЄФР» Empty Шелудько О.І. ЕКОЛОГІЧНІ ТЕХНОЛОГІЇ В РОБОТІ МИСЛИВСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА ТОВ «ЄФР»

Сообщение автор Admin в Ср Янв 16, 2019 12:08 pm

Проект організації і розвитку ТОВ «ЄФР» за III розрядом складності був розроблений Харківською державною лісовпорядною експедицією у 2006 р., в якому було визначено якість угідь для основних видів, оптимальну чисельність та обсяг біотехнічних заходів для оптимізації використання їх ресурсів. Клімат району розміщення мисливського господарства помірно континентальний: вегетаційний період становить 190 днів; останні весняні заморозки можливі 2 червня, а перші осінні – 13 вересня; середня річна температура повітря становить 8,20С, максимальна +370С, мінімальна може досягати – 340С.
Загальна площа мисливських угідь складає 37711 га. Лісові угіддя господарства становлять листяні (5994 га) та шпилькові (2269 га) ліси. Тут збереглися природні лісові урочища, представлені байраками, аренними та заплавними лісами, але більшість з лісових територій створено штучно; 3148 га займають різновікові насадження з тополі, акації, ясену, в`язу, верби з численними галявинами та слабко розвиненим підліском; молодняки шпилькового лісу із сосни звичайної та кримської – 2157 га; 1039 га - старі ліси з акації білої з домішками клена, дуба, осики, тополі чорної та інших листяних порід зі слабко розвиненим підліском; стиглі насадження з дуба, з домішками тополі чорної, акації, ясеня, осики, акації білої та інших порід з підліском – 1132 га. В господарстві орні землі становлять 21060 га, луки – 5675 га, болота – 394 га і водойми – 307 га. Така різноманітність угідь забезпечує високу оптимальну ємність мисливських тварин (олень – 47, козуля – 273, кабан – 87, заєць – 1222, фазан – 1531 і куріпка – 1416 особин).
Фауна мисливських птахів Харківської області складається з 55 видів, серед яких 16 занесено до Червоної книги України, а ще на 9 полювання тимчасово заборонено. Фауна мисливських ссавців складає 16 видів, з яких на 6 полювання заборонено, а на 3 полювання проводиться тільки по спеціальних дозволах – ліцензіях. Найважливішими ссавцями в господарстві ЄФР є дикий кабан, плямистий олень, козуля, ондатра, заєць русак, лисиця, вовк, єнотоподібний собака.
Людина своєю діяльністю може впливати на життєдіяльність тваринного світу та місце його проживання. Вводячи наукові дослідження, досвід в практику ведення мисливського господарства можна досягти гарних результатів по підвищенню продуктивності угідь, доводячи щільності тварин в угіддях до максимального. Велике значення відіграють біотехнічні заходи, спрямовані на підвищення продуктивності угідь (покращання в першу чергу кормових та захисних властивостей території господарства).
Проводячи біотехнічні заходи людина може значно збільшити поголів’я тварин та підвищити продуктивність угідь. Найбільшу увагу слід приділити недостатній кількості кормів в зимовий період, створенню безпечних місць для їхнього існування, захисних умов під час розмноження тварин, попередження хвороб та боротьбі з ними.
Правильне проведення біотехнічних заходів з налаштованою охороною сприяє збільшенню чисельності вже існуючих тварин в господарстві, але також є способом притягування їх сюди із сусідніх господарств. Розміщення мисливських тварин по території перебуває у прямій залежності від кількості і якості кормів на ній в усі пори року. Тому в мисливських господарствах в місцях скупчення ь тварин розміщують годівниці, створюють підгодівельні майданчики, солонці та викладають корми (сіно, зерновідходи, кукурудзу в качанах тощо). Таким чином екологічними методами (біотехнією) підвищується якість (в першу чергу кормність) угідь, тварин забезпечують також і мінеральними речовинами (сіллю).
Біотехнічні заходи в господарстві протягом 2014 – 2017 р.р. перевищували запропоновані впорядниками обсяги. Так, годівниць для копитних є 19 (замість 17), підгодівельних майданчиків – 24(за проектом 22), солонців – 66 (проти 56).
На охорону та відтворення мисливської фауни в господарстві щорічно витрачається набагато більші кошти, ніж передбачається державними документами. Так, при нормативі у 16842,07 грн. у 2014 р. витрачено (переважно на біотехнію)370272 грн., у 2015 - 818570, у 2016 – 883361, у 2017 – 84540 грн. Такі вкладення разом з ефективною охороною угідь забезпечили вищу, ніж розраховану оптимальну чисельність основних видів. Так, при оптимальній чисельності оленя 47 особин на протязі 4 останніх років вона складала від 61 до 63 особин; козулі (опт. 273) - 282 – 294 ; кабана (опт. 87) -86 – 91; зайця (опт. 1222) – 1223 – 1235 особин.
Крім того, в господарстві проведено успішну реінтродукцію байбака(в минулому цей вид зустрічався на території господарства, але був знищений під впливом сільськогосподарського виробництва та браконьєрства місцевих мешканців). Його чисельність зараз вже навіть стабілізувалась на рівні 968 – 1012 особин і в найближчому майбутньому його ресурси почнуть використовувати.
Для господарства притаманно використання ресурсів мисливських тварин виходячи з екологічних закономірностей. Відстріл тварин завжди координується з річним прирістом, а в випадках перевищення оптимальної -у відповідності до законодавчих стандартів, що дозволяють використовувати весь надлишок над оптимальною чисельністю. Так, за останні 3 роки відстріл оленя становив 4 - 5 особин (при перевищенні оптимальної чисельності на 14 – 16 особин), козулі - 40 (13% фактичної чисельності), кабана –28 – 8 (біля 13% замість 25%).
Таким чином, завдяки використанню екологічних принципів в роботі мисливського господарства ТОВ «ЄФР» чисельність мисливських тварин та обсяг їх використання залишається стабільним, що забезпечує також його економічну стабільність.
Admin
Admin
Admin

Сообщения : 145
Дата регистрации : 2016-05-29

Посмотреть профиль http://miest2016.ukrainianforum.net

Вернуться к началу Перейти вниз

Вернуться к началу


 
Права доступа к этому форуму:
Вы не можете отвечать на сообщения