Тамбовцев Г.В., Зав’ялова Т.В., Сапун Т.О. ЕКОЛОГІЧНИЙ ВПЛИВ НА ГЕОЛОГІЧНЕ СЕРЕДОВИЩЕ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ ПРАТ «ЗАПОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗОРУДНИЙ КОМБІНАТ»

Перейти вниз

Тамбовцев Г.В., Зав’ялова Т.В., Сапун Т.О. ЕКОЛОГІЧНИЙ ВПЛИВ НА ГЕОЛОГІЧНЕ СЕРЕДОВИЩЕ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ ПРАТ «ЗАПОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗОРУДНИЙ  КОМБІНАТ» Empty Тамбовцев Г.В., Зав’ялова Т.В., Сапун Т.О. ЕКОЛОГІЧНИЙ ВПЛИВ НА ГЕОЛОГІЧНЕ СЕРЕДОВИЩЕ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ ПРАТ «ЗАПОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗОРУДНИЙ КОМБІНАТ»

Сообщение автор Admin в Ср Янв 16, 2019 12:02 pm

Процес видобування залізної руди ПрАТ «ЗЗРК» супроводжується системною відкачкою шахтних вод, що надходять у гірничі виробки на глибині від 300 до 1140 метрів.
З 1966 по 1980 р. скидання шахтних вод від поверхневої системи осушення родовища виконувалось через каскад ставків у р. Велика Білозерка. Змішані води ріки й поверхневої системи осушення шахтного поля, після їхньої акумуляції в Білозерському лимані, перекачувалися до Каховського водосховища. Води від підземної системи осушення скидалися у мілководну застійну зону Каховського водосховища, де водообмін практично відсутній.
З введенням в роботу Каховської та Північно-Рогачинської зрошувальних систем, виникла загроза засолення 60 тисяч гектарів земель. Тому у 1971 році був затверджений проект відводу шахтних вод комбінату по трубопроводу в ізольований ставок-випаровувач, облаштований у верхів'ях Утлюцького лиману Азовського моря, розташований за межами населених пунктів.
З 1974 по 1987 роки згідно з проектом інституту «Укргіпроводгосп» (м. Київ) був побудований і введений в експлуатацію гідротехнічний комплекс, який складається з насосної станції, двосекційного відстійника-освітлювача, трубопроводу довжиною 84 км, обвідного каналу, греблі водосховища та греблі ізольованого ставка-випаровувача об’ємом 52 млн м³.
В 2007 році комбінат збудував додаткові підземні споруди освітлення шахтних вод у підземних виробках на горизонтах 840, 940 та 1 040 м.
Гідротехнічний комплекс, яким користується підприємство до сьогоднішнього дня, забезпечує мінімізацію впливу шахтних вод на природне середовище. Шахтні води проходять три стадії очищення: у підземних умовах, у двосекційному відстійнику-освітлювачі та шляхом випаровування в ізольованому ставку-випаровувачу. Вказана технологія випарювання шахтних вод природним шляхом є однією з найефективніших у світі.
Підприємством на постійній основі проводяться дослідження стану вод ставка-випаровувача, які підтверджують гранично допустимий вміст концентрацій важких металів. За даними хімічних аналізів встановлено, що шахтна вода Запорізького залізорудного комбінату по сольовому складу і мікрокомпонентах близька до вод Азовського та Чорного морів. Радіоекологічна обстановка місцевості відповідає природним умовам Запорізької області.
У природоохоронних заходах ПрАТ «ЗЗРК» найважливішим залишається ведення постійних спостережень за складом шахтних вод, донних відкладень, ґрунтових вод в акваторії ставка-випаровувача. Екологічний моніторинг дає можливість стежити за зміною природного середовища і вчасно вжити необхідні заходи захисту довкілля [1].
Ведення моніторингу покладено на гідрогеологічну службу підприємства. За даними моніторингу після припинення поверхневого водовідливу рівні бучакського та верхньокрейдового водоносних горизонтів відновились, депресійна воронка в межах зони впливу залишається стабільною, розширення гірничих виробок на глибоких горизонтах не відбивається на їх рівневому режимі. Рівень бучакського водоносного горизонту протягом останніх 10 років коливається на абсолютних відмітках від 106 м до 114 м.
Зона впливу шахтного водовідливу підприємства розповсюджується на території Василівського, Веселівського, Мелітопольського та Михайлівського районів. За даними спостережень, виконаних у 2017 році Білозірською комплексною геологічною експедицією КП «Південукргеологія», найбільшому впливу піддаються водозабори, розташовані у Василівському та Михайлівському районах, амплітуда коливань рівнів становить 1,2 та 0,7 м відповідно. Значно менше впливу піддаються водозабори, розташовані у Веселівському та Мелітопольському районах, де зниження рівнів носить сезонний характер і спостерігається влітку, в зимово-весняний період зниження рівнів не відмічається, амплітуда коливань рівнів становить 0,4 м.
Також підприємством ведеться моніторинг в зоні впливу ставка-випаровувача, розташованого в Утлюцькому лимані.
За даними досліджень 2017 року суттєвих змін в гідродинамічному режимі підземних вод не зафіксовано, спостерігається поступова стабілізація рівнів. Гідрохімічний режим формується під впливом зрошення та атмосферних опадів і має сезонний характер, підвищення вмісту важких металів не встановлено [2; 3].
Список використаних джерел
1. Запорізький залізорудний комбінат. Офіційний сайт підприємства. URL: http://www.zgrk.com.ua (дата звернення 07.12.2018).
2. Прохорова Л. А., Непша О. В., Зав’ялова Т. В. Якість поверхневих та підземних вод Запорізької області та її вплив на здоров’я населення. Філософія здоров’я – здоровий спосіб життя – здорова нація. Херсон : ДВНЗ ХДАУ, 2018. С.202-209.
3. Регіональна доповідь про стан навколишнього природного середовища у Запорізькій області у 2017 році. Запоріжжя : Департамент екології та природних ресурсів Запорізької ОДА, 2018. 301 с. URL: http://www.zoda.gov.ua/files/WP_Article_File/original/000098/98556.pdf (дата звернення 07.12.2018).
Admin
Admin
Admin

Сообщения : 145
Дата регистрации : 2016-05-29

Посмотреть профиль http://miest2016.ukrainianforum.net

Вернуться к началу Перейти вниз

Вернуться к началу


 
Права доступа к этому форуму:
Вы не можете отвечать на сообщения