Мовчан В.О. ПЕРМАКУЛЬТУРНІ ТЕХНОЛОГІЇ ВІДНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТКУ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА

Перейти вниз

Мовчан В.О. ПЕРМАКУЛЬТУРНІ ТЕХНОЛОГІЇ ВІДНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТКУ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА Empty Мовчан В.О. ПЕРМАКУЛЬТУРНІ ТЕХНОЛОГІЇ ВІДНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТКУ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА

Сообщение автор Admin в Ср Янв 16, 2019 10:41 am

Екологічний стан України характеризується як близький до катастрофічного, а деградація ґрунтів уже загрожує продовольчій безпеці держави. Особливу тривогу викликає стан водних ресурсів, які є ключовими для функціонування людини і навколишнього середовища. Усі виступи найвищих державних посадовців на вказані теми звучать як похоронний дзвін з рефреном «… а ми нічого не можемо вдіяти…». Вдіяти ми можемо, скориставшись як давно відомими, так і новітніми пермакультурними технологіями збереження, відновлення і примноження майже всіх ресурсів і компонентів навколишнього середовища – відповідно етичним принципам: турбота про Людину, повага до Природи і справедливий розподіл (розумне самообмеження, щоб інші могли жити не гірше, та залишення 10% урожаю незібраним для диких тварин). Розглянемо це на прикладі окремої ділянки, яка може знаходитись у селі, передмісті або в місті.
Ґрунт – управляюча система біосфери, він вирощує рослинність, акумулює воду і поживні речовини, нейтралізує забруднення - якщо він багатий гумусом, тобто родючий. Від ґрунту залежить уся життєдіяльність на ділянці, тому безумовним пріоритетом має бути підвищення родючості та нарощування товщини ґрунту. Найбільш інтенсивно цей процес іде в Теплих грядках Розума (ТГР). Це вітчизняна розробка інженера В.М.Розума, на яку він має 5 патентів. Ідея в тому, щоб годувати ґрунтову біоту, яка створює родючість ґрунту. Для цього викопується компостна траншея V-подібної форми глибиною 30 см і шириною по верху 60 см., на дно якої щільно закладається груба деревина (гілки 5-7 см в діаметрі), вище – дрібніший хмиз, тріски і свіжоскошена трава, в результаті виходить вал висотою близько 50 см. У процесі закладки всі шари притоптуються, пересипаються препаратом ефективних мікроорганізмів (ЕМ-Бокаші) і проливаються водою. Посадковий матеріал дуже щільно, без проміжків висаджується на посадкових смугах шириною 30 см, які тягнуться по обидві сторони від компостної траншеї, поверхня ґрунту мульчується скошеною травою шаром не менше 5 см. Органіка у вигляді скошеної трави, листя, кухонних залишків, макулатури і т.д. додається зверху по мірі осідання попередньо закладеної. ЕМ-Бокаші в умовах тепла і помірної вологості швидко розкладають рослинну масу до придатного стану для споживання педофауною. Зокрема, дощові черви відмічені у кількості 10 – 15 екз./ дм3 ґрунту через 15 днів після закладки грядок (під час закладки вони не були помічені).
На території студмістечка у Києві за адресою вул. Львівська, 23 третього травня 2018 р. були закладені ТГР. Аналізи проб ґрунту, відібраних у день закладки і через півроку показали зростання таких показників як: азот амонійний, мг(N-NH4)/кг – від 25 до 57; азот нітратний, мг(N-NО3)/кг – від 11 до 21; фосфор рухомий, мг(Р2О5)/кг – від 111 до 252; калій рухомий, мг(К2О)/кг – від 10 до 25; органічна речовина, % - від 1,1 до 2,3 і зниження рН водної витяжки – від 8,2 до 7,8. Спроби створити тут квітник у минулі роки не увінчались успіхом – на початку літа майже всі рослини гинули навіть при регулярному поливі. У 2018 р. на ТГР квіти (майорці, чорнобривці, хризантеми та настурція) і овочеві культури (салати, капуста, огірки, помідори, селера і пряно-ароматичні трави) всього при 5 поливах за вегетаційний період виросли надзвичайно пишно (квіти перевищили 1 м, листова капуста – 2 м), а смакові якості їстівних культур отримали найвищу оцінку споживачів.
Багаторічний досвід експлуатації ТГР свідчить, що на абсолютно знищених ґрунтах можна створити шар чорнозему товщиною 20 см на відстань 2 м від компостної траншеї, - при умові своєчасного поповнення компостної траншеї органікою. Тобто ТГР – це біореактор, який перетворює не потрібну нам органіку в потрібний нам урожай.
Примноження ресурсів через родючість ґрунту неможливе без акумулювання води. Найкраще, коли вода накопичується у глибокій затіненій штучній водоймі на верхньому краю ділянки і звідси іде на пасивне зрошення валоканавами за системою “ключової лінії”, тобто створюється водоутримуючий ландшафт. Без валоканав вода стрімко стікає по схилу і втрачається, не зволоживши майже нічого. Вода має рухатись униз по схилу якнайдовшим шляхом і якнайповільніше, що забезпечить її просочування вглиб – це принцип зберігання води у ландшафті. Цей процес прискорюють дерева з глибокою кореневою системою, вони ефективно переправляють воду в глибину ґрунту. Валоканава, що розподіляє воду на значній площі, має йти по горизонталі, бути закрита камінням, мульчею чи рослинністю і мати 15 м2 водозбору на 1 м погонний. Але при протіканні недосить чистої води через заповнену камінням валоканаву вона швидко замулюється і стає водонепроникною. Найкращі валоканави – це ТГР, оскільки вони не потребують горизонталі, збагачують ґрунт гумусом і утримують вологу. Але вони вимагають багато органіки, тому має бути інтенсивний Chop-and-Droр – скошування трави чи зрубування гілля на зелене добриво. Слід підкреслити, що ТГР можуть спрямовувати воду, насичену поживними речовинами компостної траншеї, і в глибину ґрунту, і навскіс по схилу, а в місці перетину двох таких грядок створюється зона радикально підвищеної родючості, де можна висадити особливо вимогливі культури.
Додаткові джерела води, які поки що рідко використовуються в Україні: дощові води з даху і подвір’я, роса, сніг. При середній кількості опадів у нас 600 мм за рік (це 0,6 м3 води на 1 кв.м) із даху площею 80 кв.м отримаємо 48 кубометрів води на рік, а густа висока трава конденсує за сезон 5 відер роси на м2! Щодо снігу – його добре затримують і сповільнюють танення, сприяючи проникнення води в ґрунт, щільна висока рослинність і мульчування. Мінімізація випаровування із ділянки досягається дотриманням принципу «ні п’яді голої землі», забезпеченого мульчею, густою високою трав’янистою рослинністю, багатоярусністю деревостану.
Отже, застосування випробуваних пермакультурних технологій дасть можливість припинити деградацію, відновити і наростити ресурсний потенціал України і досягти сталого розвитку.
Admin
Admin
Admin

Сообщения : 145
Дата регистрации : 2016-05-29

Посмотреть профиль http://miest2016.ukrainianforum.net

Вернуться к началу Перейти вниз

Вернуться к началу


 
Права доступа к этому форуму:
Вы не можете отвечать на сообщения