Козуб А.П. УПРАВЛІННЯ ТА СТАН ПОВОДЖЕННЯ З ТВЕРДИМИ ПОБУТОВИМИ ВІДХОДАМИ В ЗАПОРІЗЬКІЙ ОБЛАСТІ

Перейти вниз

Козуб А.П. УПРАВЛІННЯ ТА СТАН ПОВОДЖЕННЯ З ТВЕРДИМИ ПОБУТОВИМИ ВІДХОДАМИ В ЗАПОРІЗЬКІЙ ОБЛАСТІ Empty Козуб А.П. УПРАВЛІННЯ ТА СТАН ПОВОДЖЕННЯ З ТВЕРДИМИ ПОБУТОВИМИ ВІДХОДАМИ В ЗАПОРІЗЬКІЙ ОБЛАСТІ

Сообщение автор Admin в Ср Янв 16, 2019 10:36 am

Одним з основних джерел забруднення урбанізованих територій та навколишнього середовища є промислові відходи, що утворюються в результаті виробничого процесу, і побутові відходи, що виникають в процесі життя людини в житлі.
Щороку в Україні утворюється 11–13 млн. т. твердих побутових відходів. Річна кількість відходів на душу населення становить близько 300 кг., при цьому спостерігається суттєва різниця в показниках утворення відходів між міською та сільською місцевостями. Збільшення показників утворення відходів пов’язане з підвищенням рівня життя, враховуючи співвідношення між динамікою ВВП на душу населення та рівнями питомого утворення відходів.
За небезпечним впливом на людину й навколишнє середовище, ТПВ поділяють на чотири групи: надзвичайно небезпечні, дуже небезпечні, середньої небезпеки, малонебезпечні.
Основні компоненти твердих побутових відходів:
- матеріали біологічного походження - залишки продуктів харчування, рештки рослин.
- потенційна вторинна речовина - папір, метали, скляна та пластикова тара.
- інертні матеріали - каміння, кераміка, цегла, бруд.
- композитні матеріали - синтетичний текстиль, пластмаси, електроприлади.
Найбільш поширеними в світі видами боротьби з ТПВ є вивіз їх на полігони (звалища) та термічна переробка (спалювання).
Сучасні полігони ТПВ представляють собою інженерні спеціалізовані споруди, де здійснюється організоване контрольоване складування (депонування) побутових відходів з дотриманням технічних і санітарних норм, забезпечується зниження негативного впливу відходів на атмосферне повітря, ґрунт, водний басейн до нормативного рівня. Однак, більше 80% полігонів ТПВ, що експлуатуються в даний час в Україні, не відповідають санітарним нормам, тобто, фактично є звалищами.
На полігонах у товщах ТПВ йдуть процеси аеробного і анаеробного розкладання, відстоювання, випаровування, а значить - виділення шкідливих речовин у навколишнє середовище. Це особливо небезпечно при широко поширеній практиці утворення так званих несанкціонованих сміттєвих звалищ. Крім того, продовжується відведення корисних земельних площ під ці поховання, і, таким чином, ще більше посилюється важкий стан навколишнього середовища. А при спалюванні ТПВ, яке здійснюється, як правило, при відносно низьких температурах (600 – 900 °С), йде найбільш інтенсивне утворення діоксинів, і одночасно залишаються вторинні (незгорілі) тверді відходи (25–30% всього обсягу), заражені отруйними речовинами. Ці вторинні відходи здебільшого також вивозяться на ті ж полігони. У цьому випадку нагромадження заражених відходів може призвести до непередбачуваних наслідків.
У Запорізькій області за 2016 рік було зібрано 276,7 тисяч тонн побутових відходів, з них на заготівельні пункти вторинної сировини було вивезено 0,4 тисячі тонн, на полігони було вивезено 276,3 тисячі тонн, на сміттєпереробні підприємства не було вивезено нічого.
На сьогоднішній день в області є 92 полігони, з них перевантажених 17, полігонів, які не відповідають нормам - 12. Потреба в нових полігонах на область складає 14 одиниць.
Хоча в Запорізькій області твердих побутових відходів в декілька разів менше ніж промислових, це не знімає проблеми з перевантаженням полігонів та їх нестачею. Стратегія поводження з відходами є несформованою, але є й деякий прогрес у цій сфері.
За останні роки Україна почала переймати закордонний досвід в поводженні з відходами, але на даному етапі цього непомітно, що є не раціональним, адже відходи перш за все є цінним ресурсом, який можна використати як в енергетичній сфері, так і у вторинній переробці.
Головною проблемою вторинної переробки є виділення сировини з сміттєвої маси. Гарним кроком в цьому напрямку є сортування відходів як на підприємствах, так і на побутовому рівні. Сортування сміття – це потрібна річ, яка зменшує навантаження на полігони, покращує екологічну ситуацію та дозволяє ще й заробити гроші. Приблизно 50% відходів можна використовувати повторно. Зокрема метал, пластик, скло тощо.
Роздільне збирання побутових відходів здійснюється їх власниками згідно з методикою роздільного збирання побутових відходів, яка затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Основні напрями державної політики у сфері поводження з відходами в Україні визначаються законами «Про охорону навколишнього середовища», «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення», «Про відходи». Вони передбачають зведення до мінімуму утворення відходів та зниження їх небезпеки, а також сприяння максимально можливій утилізації вторинної або альтернативного використання ресурсно-цінних відходів.
Передбачені законодавчі заходи та акти не завжди повною мірою реалізуються на практиці. Задля створення ефективної системи поводження з відходами необхідно розглянути й адаптувати передовий міжнародний досвід.
Admin
Admin
Admin

Сообщения : 145
Дата регистрации : 2016-05-29

Посмотреть профиль http://miest2016.ukrainianforum.net

Вернуться к началу Перейти вниз

Вернуться к началу


 
Права доступа к этому форуму:
Вы не можете отвечать на сообщения