Караковська Н.Є., Зінчук Н.О., ЗАСТОСУВАННЯ МОДУЛЬНОЇ ТЕХНОЛОГІЇ ПРИ ФІЗИЧНІЙ ТЕРАПІЇ БРОНХІАЛЬНОЇ АСТМИ

Перейти вниз

Караковська Н.Є., Зінчук Н.О., ЗАСТОСУВАННЯ  МОДУЛЬНОЇ ТЕХНОЛОГІЇ ПРИ ФІЗИЧНІЙ ТЕРАПІЇ БРОНХІАЛЬНОЇ АСТМИ Empty Караковська Н.Є., Зінчук Н.О., ЗАСТОСУВАННЯ МОДУЛЬНОЇ ТЕХНОЛОГІЇ ПРИ ФІЗИЧНІЙ ТЕРАПІЇ БРОНХІАЛЬНОЇ АСТМИ

Сообщение автор Admin в Ср Янв 16, 2019 9:42 am

З кожним роком захворюваність та смертність від бронхіальної астми (БА) постійно зростає, що зумовлено забрудненням довкілля, збільшенням алергізації населення, зміною психоемоційного стану, погіршенням генофонду нації. Вона вражає майже всі вікові категорії. Це хронічне захворювання, що характеризується порушеним механізмом дихання: у вигляді періодичних нападів ядухи, внаслідок спазму дрібних і середніх бронхів. Має загострення та періоди ремісії. Поряд з дихальною патологією спостерігаються зміни в діяльності майже всіх органів та систем організму.
Велике значення у лікуванні БА мають засоби фізичної терапії (ФТ). Вони направлені на підтримку ремісії хвороби, відновлення функціональної активності і адаптаційних можливостей дихального апарату та інших органів. Реабілітаційні засоби включають руховий режим, загартування, фізіотерапевтичні засоби, лікувальну фізкультуру, масаж. Але застосування окремо кожного методу дають недостатній ефект.
Модульна технологія (МТ) базується на принципах послідовності, доступності, орієнтації на супутні захворювання тощо. В рамках МТ для досягнення ефекту доцільно застосовувати поєднання методів. Тому метою нашого дослідження було розробити модулі реабілітаційної ФТ та науково обґрунтувати їх підвищену ефективність у поетапному використанні для стабілізації функції дихання та підвищення якості життя хворих БА.
Дослідження проводились у 2018 році на базі пульмонологічного відділення ММЛ. У експерименті брали участь 40 клієнтів з діагнозом «персистуюча БА середньої ступені тяжкості» (БАПсст). Всі випробовувані були розподілені на дві групи (по 10 чоловіків та жінок у кожній). Контрольна група (КГ) застосовувала медикаментозне лікування, ЛФК за традиційною методикою та масаж. Експериментальна група (ЕГ) додатково застосовувала реабілітацію за розробленими трьома модулями. До них увійшли: дихання по Бутейко, спелеотерапія, масаж асиметричних зон за методом О.Ф. Кузнецова, застосування соляної лампи, рефлекторно-сегментарний, точковий масаж, аутотренінг.
В динаміці реалізації реабілітаційної програми було встановлено достовірний і позитивний вплив модульної реабілітації (МР): спостерігалось збільшення показників функціональних проб, функції зовнішнього дихання та статистично значне зменшення показників реактивності бронхів Показники фізичної працездатності і функціональних можливостей досягли оцінки «добре». За анкетуванням досліджуваних за АСТ (Asthma Control Test) у ЕГ ми досягли контрольованого перебігу захворювання, про що свідчило зростання до 23,86±0,51 балів, на відміну КГ – до 16,2±0,57 балів, що значило досягнення часткового контролю. Застосування програми МР призвело до статистично значимого зростання у ЕГ і загальної якості життя – до 89,2±1,89 балів (р<0.001), що майже відповідало нормі.
Запропонована програма МР дозволила в експерименті оцінити її ефективність для реабілітації хворих на БА та може бути рекомендована для використання в освітніх закладах, центрах реабілітації, в закладах охорони здоров’я, санаторіях.
Admin
Admin
Admin

Сообщения : 145
Дата регистрации : 2016-05-29

http://miest2016.ukrainianforum.net

Вернуться к началу Перейти вниз

Вернуться к началу


 
Права доступа к этому форуму:
Вы не можете отвечать на сообщения