Стамінова М.Г. ЗАГАЛЬНІ ПРИНЦИПИ ФІЗИЧНОЇ РЕАБІЛІТАЦІЇ ПРИ ШИЙНО-ГРУДНОМУ ОСТЕОХОНДРОЗІ І ГІПЕРТОНІЧНІЙ ХВОРОБІ

Перейти вниз

Стамінова М.Г. ЗАГАЛЬНІ ПРИНЦИПИ ФІЗИЧНОЇ РЕАБІЛІТАЦІЇ ПРИ ШИЙНО-ГРУДНОМУ ОСТЕОХОНДРОЗІ І ГІПЕРТОНІЧНІЙ ХВОРОБІ Empty Стамінова М.Г. ЗАГАЛЬНІ ПРИНЦИПИ ФІЗИЧНОЇ РЕАБІЛІТАЦІЇ ПРИ ШИЙНО-ГРУДНОМУ ОСТЕОХОНДРОЗІ І ГІПЕРТОНІЧНІЙ ХВОРОБІ

Сообщение автор Admin в Чт Янв 17, 2019 12:45 pm

Сьогодні будь-які спроби боротьби із серцево-судинними та іншими неінфекційними хворобами лише медикаментозним шляхом без намагання скоректувати чи змінити спосіб життя людини на більш активний і здоровий є справою безперспективною і приреченою на невдачу. Фізична активність є важливим фактором, що визначає як фізичне, так і психологічне здоров'я людини. Малорухливий спосіб життя викликає порушення з боку ендокринної системи, травної системи, розбалансовується функціональний стан ВНС та ЦНС, виникають синдроми астенії і вегетодистонії, збільшується час на виконання розумової та фізичної роботи, порушується сон, терморегуляція, з’являється роздратованість, швидка втомлюваність.
Сьогодні вертеброгенний больовий синдром цивілізованим світом визнається не лише медичною, але й соціально-економічною проблемою, що впливає на якість життя людини, порушує її працездатність та конкурентоспроможність на ринку праці та може стати причиною інвалідності. Кожна п’ята людина у світі після 30 років відчуває біль у спині, у кожної другої людини працездатного віку біль супроводжується неврологічною симптоматикою і викликаний дегенеративно-дистрофічним процесом у хребті. У той же час, регулярні фізичні вправи тренувального змісту гальмують розвиток вікових інволюційних і дегенеративних змін у різних органах та системах організму людини. Вченими встановлено, що підвищена фізична активність забезпечує профілактичний ефект щодо факторів ризику серцево-судинних захворювань: зменшується маса тіла і вміст холестерину, тригліцеридів у крові, а також знижується концентрація ліпопротеїдів низької щільності та збільшується ліпопротеїдів високої щільності, знижується артеріальний тиск (АТ) та частота серцевих скорочень.
Остеохондроз шийно-грудного відділу хребта набув особливої актуальності, адже часто ця патологія провокує рефлекторні вісцеральні порушення з боку серця, що супроводжується підвищенням артеріального тиску (АТ) і не лише обтяжує перебіг гіпертонії, але й може бути одним із факторів її виникнення. При поєднанні гіпертонічної хвороби (ГХ) із остеохондрозом шийно-грудного відділу хребта ускладнюється процес лікування та фізичної реабілітації таких пацієнтів (Слінчук, 2016).
Попри всю важливість медикаментозної терапії, без додаткових нефармакологічних заходів, зокрема, засобів фізичної реабілітації, фактично неможливо знівелювати поліморфний больовий синдром, викликаний дегенеративними процесами у хребті, та досягти цільового рівня АТ.
Попри значну кількість програм фізичної реабілітації при ГХ і при остеохондрозі, як окремих патологій, бракує комплексних програм в медикаментозному лікуванні та фізичній реабілітації осіб із комбінованою патологією шийно-грудного відділу хребта та ГХ, що робить дану проблему актуальною і відкритою. Отже, виникає необхідність систематизувати та узагальнити основні принципи фізичної реабілітації осіб із даним захворюванням.
Реабілітація при остеохондрозі шийного відділу хребта має певні особливості. Загальні завдання реабілітації: зміцнення всього організму, зниження патологічної пропріоцептивної імпульсації з шийного відділу хребта на плечовий пояс, і з плечового пояса на шийний відділ, поліпшення кровообігу в ураженій ділянці, зменшення явищ ірритації. Допоміжними завданнями фізичної реабілітації є зменшення болю в плечовому суглобі і верхній кінцівці, профілактика розвитку контрактури плечового суглоба, відновлення нормальної амплітуди рухів у суглобах; профілактика вестибулярних порушень; зміцнення ослаблених м'язів і боротьба зі спастичними проявами захворювання.
Одне із важливих завдань для фахівця фізичної реабілітації полягає у просвітницькій діяльності: донесенні інформації про користь занять фізичними вправами для зміцнення систем і функцій організму, залучення пацієнтів до самостійних занять кінезотерапією, оскільки лише зміна способу життя і підвищення фізичної активності може сприяти покращенню якості життя, досягненню нормалізації АТ та стійкої ремісії без використання медикаментозних препаратів.
Основними принципами побудови програми фізичної реабілітації для хворих на остеохондроз із ГХ є регулярність, поступовість включення в тренування якомога більшої кількості м'язових груп та адекватний підбір засобів та методів з урахуванням клінічних та функціональних особливостей пацієнтів із поєднаною патологією та особиста участь пацієнта в реабілітаційному процесі. Свою ефективність довели програми реабілітації з використанням фізіотерапії, бальнеотерапії, методів аутотренінгу, музичного супроводу під час занять, лікувальна гімнастика у воді, велотренування, вправи на тренажерах тощо. Позитивний ефект спостерігається при використанні різних видів масажу в поєднанні із фізичними вправами. Тож головним у побудові комплексної програми фізичної реабілітації для пацієнтів із поєднаною патологією за наявності і остеохондрозу шийно-грудного відділу хребта, і ГХ, має бути орієнтація на суб’єктивний та об’єктивний стан пацієнта, стадію і перебіг захворювання, його фізичні можливості, функціональний стан ССС та ОРА, що дозволить вирішити головні завдання програми - досягнення стійкої ремісії та цільового рівня АТ.
Фізичні навантаження є життєво необхідним чинником, що забезпечує нормальне функціонування організму людини та оберігає від дочасних збоїв систем і функцій. Фізична культура - потужний засіб у превентивній медицині, а фізична реабілітація - незамінна у лікуванні та відновленні порушених чи втрачених функцій, адже основні її цілі полягають у підвищенні адаптаційних можливостей організму до впливу зовнішніх і внутрішніх подразників та несприятливих факторів.
Admin
Admin
Admin

Сообщения : 145
Дата регистрации : 2016-05-29

http://miest2016.ukrainianforum.net

Вернуться к началу Перейти вниз

Вернуться к началу


 
Права доступа к этому форуму:
Вы не можете отвечать на сообщения