Павленко С.С. Костенко С.О. ЕКОЛОГО-ОСВІТНЯ ДІЯЛЬНІСТЬ НА БАЗІ НАЦІОНАЛЬНИХ ПРИРОДНИХ ПАРКІВ

Перейти вниз

Павленко С.С. Костенко С.О. ЕКОЛОГО-ОСВІТНЯ ДІЯЛЬНІСТЬ НА БАЗІ НАЦІОНАЛЬНИХ ПРИРОДНИХ ПАРКІВ Empty Павленко С.С. Костенко С.О. ЕКОЛОГО-ОСВІТНЯ ДІЯЛЬНІСТЬ НА БАЗІ НАЦІОНАЛЬНИХ ПРИРОДНИХ ПАРКІВ

Сообщение автор Admin в Чт Янв 17, 2019 12:44 pm

Одним з ключових напрямків діяльності національних природних парків України (НПП) є забезпечення організації екологічної, освітньо-виховної діяльності, цілеспрямованого впливу на світогляд, поведінку і діяльність населення з метою формування екологічної свідомості та залучення його до збереження природної спадщини.
Основні завдання еколого-освітньої роботи НПП визначаються і затверджується відповідно до програм і планів щорічної діяльності. Для їх реалізації створюється підрозділ з екологічної освіти, який організовує здійснення еколого-освітньої роботи, інформування та налагодження зв'язків з громадськістю.
НПП сприяє розвитку природоохоронного та екологічного руху, екологічного виховання шкільної та студентської молоді, поширює нові методики екологічного виховання, розробляє рекомендації з формування екологічної етики й естетики тощо.
Еколого-освітня робота здійснюється шляхом:
- популяризації екологічних знань;
- впровадження нових форм і методів екологічної освіти та виховання;
- прогнозування віддалених наслідків втручання людини в природу;
- організації проведення екологічних акцій, конкурсів, семінарів тощо;
- формування фото-, слайдо-, кіно-, відеотек тощо;
- здійснення іншої діяльності, що не заборонена законодавством.
Підвищення рівня екологічної культури, екологічної інформованості населення та відпочиваючих в оздоровчих закладах здійснюється через засоби масової інформації шляхом випуску друкованої поліграфічної продукції тощо.
У відповідності з Положенням про еколого-освітню діяльність заповідників і національних природних парків, основними напрямами еколого-освітньої діяльності є ведення пропагандистської діяльності, зокрема: ознайомлення з нормативно-правовими актами в галузі заповідної справи; пропаганда ролі й місця заповідної справи в рішенні актуальних наукових, науково-обґрунтованих господарських завдань охорони, використання та відновлення природних ресурсів, навколишнього природного середовища в цілому та інших заходів з охорони природи; розповсюдження екологічних, біологічних, географічних, краєзнавчих, природознавчих знань про природоохоронні об'єкти; інформування про охорону рідкісних і зникаючих видів рослин і тварин; навчально-пізнавальна, науково-дослідна, практична та методична робота з учнівською та студентською молоддю шляхом формування та виконання спільних еколого-освітніх програм, проектів, угод, планів-заходів з різними установами та організаціями природоохоронного спрямування; організація масових природоохоронних та еколого-освітніх заходів на підтримку акцій: „Міжнародний день водно-болотних угідь” (2 лютого), „День довкілля” (третя субота квітня), „Міжнародний день Землі” (22 квітня), „Міжнародний день біологічного різноманіття” (22 травня), Всесвітній день захисту навколишнього середовища” (5 червня), „Всесвітній день туризму” (27 вересня), “Первоцвіти”, „День птахів ” та ін.; співпраця з місцевим населенням, громадськими (неурядовими), у тому числі міжнародними, еколого-освітніми організаціями.
Головними завданнями, що повинні вирішуватись адміністрацією НПП в еколого-освітній сфері, повинні бути:
- цілеспрямована системна еколого-просвітницька робота з усіма групами населення;
- робота з відвідувачами території Парку;
- тісне співробітництво з освітніми закладами, органами державної влади та місцевого самоуправління, засобами масової інформації, іншими зацікавленими установами, надання їм методичної допомоги;
- участь у створенні єдиного інформаційного простору для обміну інформацією в галузі охорони природи, екологічної освіти та виховання, а також позитивного досвіду роботи з населенням на різних адміністративно-територіальних рівнях;
- формування необхідної організаційно-матеріальної бази еколого-освітньої діяльності, а саме: створення спеціалізованих структурних підрозділів та центрів (візит-центрів);
- створення і оновлення відповідних експозицій Музеїв природи, розробка і обладнання екологічних стежок, видання буклетів та іншої інформаційно-рекламної продукції еколого-просвітницького змісту тощо;
- розробка цільових програм, орієнтованих на різні вікові та фахові групи населення, а також місцевих жителів з урахуванням усталеного способу життя та традицій господарювання;
- постійний розвиток та зміцнення методичної бази для проведення ефективної еколого-освітньої роботи на сучасному рівні, що акумулює відповідний вітчизняний та зарубіжний досвід, а також розробка методичних документів.
Організацією еколого-освітньої діяльності НПП займаються безпосередньо фахівці відділу наукової, еколого-освітньої роботи та рекреаційного благоустрою.
Створення мережі екологічних та туристично-краєзнавчих стежок є одним з ключових напрямів розвитку екологічної освіти та роботи з громадськістю. Для цього пропонується мережа стежок, до якої залучені основні репрезентативні ділянки НПП.
Отже, оптимальну увагу в еколого-освітній діяльності слід приділяти роботі із педагогічними колективами у вигляді проведення різноманітних вікторин, екологічних заходів, акцій, виховних годин, лекцій, тренінгів, екскурсій екологічними стежками по території НПП. Також, враховуючи те, що НПП співпрацює з ВНЗ, де одними з профілів роботи є туризм та біологія, може надаватися допомога у дослідженнях для студентських наукових робіт.
З метою поліпшення еколого-освітньої роботи із учнівською та студентською молоддю доцільним є: формування інформаційних куточків у школах міста та району; створення еколого-освітнього центру;створення та розширення мережі екологічних стежок; залучати працівників відділу державної охорони НПП до еколого-освітньої діяльності та внести даний вид діяльності у посадові інструкції відповідних фахівців; розширення інформаційно-видавничої діяльності; розроблення медіа-плану, за яким готувати регулярні статті, телевізійні сюжети, радіоповідомлення про роботу НПП до місцевих, обласних та національних ЗМІ.
Admin
Admin
Admin

Сообщения : 145
Дата регистрации : 2016-05-29

Посмотреть профиль http://miest2016.ukrainianforum.net

Вернуться к началу Перейти вниз

Павленко С.С. Костенко С.О. ЕКОЛОГО-ОСВІТНЯ ДІЯЛЬНІСТЬ НА БАЗІ НАЦІОНАЛЬНИХ ПРИРОДНИХ ПАРКІВ Empty Re: Павленко С.С. Костенко С.О. ЕКОЛОГО-ОСВІТНЯ ДІЯЛЬНІСТЬ НА БАЗІ НАЦІОНАЛЬНИХ ПРИРОДНИХ ПАРКІВ

Сообщение автор Татаринова Світлана в Вт Янв 22, 2019 3:44 pm

Актуальна тема, в якій екологічна свідомость розглядається з позиції вищого рівня психічного відображення природного і штучного середовища, свого внутрішнього світу. Як психолог зауважу, що вона тісно пов'язана з рефлексією щодо визначення місця і ролі людини у світі.

Татаринова Світлана

Сообщения : 7
Дата регистрации : 2018-01-24

Посмотреть профиль

Вернуться к началу Перейти вниз

Вернуться к началу


 
Права доступа к этому форуму:
Вы не можете отвечать на сообщения