Грищенко О.В. СУЧАСНИЙ СТАН ЛІСОКОРИСТУВАННЯ В ЗАПОРІЗЬКІЙ ОБЛАСТІ

Перейти вниз

Грищенко О.В. СУЧАСНИЙ СТАН ЛІСОКОРИСТУВАННЯ В ЗАПОРІЗЬКІЙ ОБЛАСТІ Empty Грищенко О.В. СУЧАСНИЙ СТАН ЛІСОКОРИСТУВАННЯ В ЗАПОРІЗЬКІЙ ОБЛАСТІ

Сообщение автор Admin в Чт Янв 17, 2019 12:42 pm

Ліси Запорізької області за призначенням і розміщенням виконують екологічні (водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі та інші) функції, мають обмежене експлуатаційне значення.
Ліси та лісове господарство області мають певні особливості порівняно з західними областями: відносно низький середній рівень лісистості території області, що має істотні відмінності щодо лісорослинних умов, методів ведення лісового господарства, використання лісових ресурсів та корисних властивостей лісу.
В області ліси закріплені за постійними лісокористувачами (для ведення лісового господарства) – державними лісогосподарськими підприємствами.
Майже всі ліси Запорізької області є штучно створеними і потребують посиленого догляду. Отже, питання оцінки сучасного стану лісокористування області на сьогодні надзвичайно актуальне.
Загальна площа лісових земель області за даними форми № 6-зем складає 117,169 тис. га, з них для ведення лісового господарства державним лісогосподарським підприємствам надано 66,9 тис. га.
Основними лісоутворюючими породами є акація біла, сосна кримська, дуб звичайний. При загальній площі області 2 718 тис. га, лісистість з урахуванням полезахисних лісових смуг складає 4,05 % при загальній по Україні – 15,9 %. Ліси області характеризуються відносно невисокою продуктивністю та виконують, переважно, природоохоронні функції. Покрита лісом площа лісового фонду лісогосподарських підприємств становить 36,7 тис. га.
Для поновлення породного складу насаджень, підвищення їх стійкості регулярно проводяться роботи по догляду за лісом. У 2017 році рубки, формування і оздоровлення лісів та інші заходи проведені на площі 1462,1 га, при проведенні цих рубок вибрано 21990 м деревини. Рубки догляду за лісом проведені на площі 136,5 га, загальний об’єм деревини вибрано 823 м. Найбільш поширеними шкідниками лісових насаджень були: зелена дубова листовійка, звичайний сосновий пильщик та рудий сосновий пильщик.
Лісовідновлення та лісорозведення здійснюється в області за рахунок посадки лісових культур. В 2017 році створено 46 га лісових культур, з них 46 га – захисні лісові насадження на землях, підпорядкованих державним лісогосподарським підприємствам.
В 2017 році на території Запорізької області сталося 327 випадків лісових пожеж на площі 862,68 га, в тому числі 209,83 га верхові лісові пожежі. Збитки, що заподіяні лісовому господарству пожежами, склали 7069,2 тис. грн. Для попередження виникнення лісових пожеж підпорядкованими державними лісогосподарськими підприємствами створено 1214 км мінералізованих смуг, проведено догляд за ними на протязі 5983 км, перекрито 34 позапланових доріг. Посилена робота по застосуванню адміністративних заходів до порушників правил пожежної безпеки в лісах: проведено 229 рейдів, притягнуто до адміністративної відповідальності 4 порушники правил пожежної безпеки в лісових насадженнях на суму 374 грн. Сільгосппідпали сприяють неконтрольованому розповсюдженню вогнища та виникненню лісових пожеж.
Вогнем знищуються гектари захисних лісових насаджень та полезахисних лісових смуг, мікрофлора та мікрофауна, гинуть птахи, звірі, наносяться збитки державі, завдається значна шкода довкіллю. Степові пожежі спричиняють лісові пожежі.
Для боротьби з лісовими пожежами була посилена профілактична робота державної лісової охорони серед населення в засобах масової інформації.
Проблема охорони лісів від пожеж – одна з найбільш складних, яка вирішуються працівниками лісового господарства всієї України і в Запорізькій області зокрема.
Значне підвищення пожежної небезпеки в лісах зумовлюється стрімким зростанням відвідуваності населенням лісових масивів. Для підвищення рівня пожежної безпеки потрібно проводити роз’яснювальну роботу і навчання серед сільського і міського населення з питань збереження лісів і дотримання встановлених норм і правил пожежної безпеки в лісах, правильно організовувати використання лісів для масового відпочинку населення в цілях зменшення неорганізованого припливу людей в ліс, підвищуючи пожежну безпеку, а також проводити заходи з посилення протипожежної охорони в місцях відпочинку.
Для забезпечення збалансованого поєднання інтенсивного лісокористування та соціально-орієнтованого лісового господарства лісова політика повинна бути спрямована на ведення сталого лісового господарства, збільшення лісистості за допомоги розширеного лісовідтворення приватними власниками та їх фінансування з Державного фонду охорони і відтворення лісових ресурсів, подальше проведення екологічної сертифікації лісів, вдосконалення чинного лісового законодавства, організаційної структури і системи управління лісовим господарством України.
Одним з ефективних напрямків раціонального використання лісів є запровадження лісової сертифікації, а саме оцінка відповідності системи ведення лісового господарства встановленим міжнародним вимогам щодо управління лісами та лісокористування на засадах сталого розвитку. Екологічно збалансоване і відповідальне ведення лісового господарства передбачає заготівлю лісоматеріалів та іншої лісової продукції при одночасному збереженні біорізноманіття та продуктивності лісів, природних екологічних процесів.
Admin
Admin
Admin

Сообщения : 145
Дата регистрации : 2016-05-29

Посмотреть профиль http://miest2016.ukrainianforum.net

Вернуться к началу Перейти вниз

Вернуться к началу


 
Права доступа к этому форуму:
Вы не можете отвечать на сообщения