Решетнікова Н.В., Строєва М.Й. СТАН ЗАПОВІДНИХ ТЕРИТОРІРІЙ ТА БІОРІЗНОМАНІТТЯ В ЗОНІ КОНФЛІКТУ НА СХОДІ УКРАЇНИ

Перейти вниз

Решетнікова Н.В., Строєва М.Й. СТАН ЗАПОВІДНИХ ТЕРИТОРІРІЙ ТА БІОРІЗНОМАНІТТЯ В ЗОНІ КОНФЛІКТУ НА СХОДІ УКРАЇНИ Empty Решетнікова Н.В., Строєва М.Й. СТАН ЗАПОВІДНИХ ТЕРИТОРІРІЙ ТА БІОРІЗНОМАНІТТЯ В ЗОНІ КОНФЛІКТУ НА СХОДІ УКРАЇНИ

Сообщение автор Admin в Чт Янв 17, 2019 12:28 pm

Екологічна ситуація Донбасу, тривалий час перебуваючи у кризовому стані, в період воєнних дій набула ознак екологічної катастрофи. Військовий конфлікт на сході України призвів до цілого ряду небезпечних впливів на ґрунти та ландшафти, поверхневі і підземні води, рослинність і тваринний світ, бойові дії значно збільшили ризики виникнення аварійних ситуацій на промислових підприємствах та інфраструктурних об'єктах (Блага та ін., 2017).
Міжнародні звітні матеріали та дослідження засвідчують, що забруднення довкілля важкими металами (титан, ванадій, стронцій) внаслідок артилерійських обстрілів, отруєння питної води і виникнення радіоактивно забруднених вод Азовського моря та Сіверського Дінця як результат затоплення шахт, знищення рослинного покриву та дикої фауни може призвести до екологічної катастрофи рівня Чорнобиля. Уже зараз зі 135 природно-заповідних об'єктів, розміщених у зоні операції об’єднаних сил (ООС), 38 пошкоджені частково або повністю, від пожеж воєнного характеру постраждали 17% лісів і 24% степів.
Найбільш кризовою, на наш погляд є ситуація з ПЗФ. Відновлення втраченого біорізноманіття потребує особливих науково-обгрунтованих управлінських рішень. Отже аналіз сучасного стану території і об’єктів ПЗФ стало метою даної роботи. Аналіз ситуації в зоні конфлікту на сході Україні здійснювався за обмеженого набору джерел. Сьогодні на частині територій не проводиться екологічний моніторинг, відсутня достовірна інформація про характер пошкоджень підприємств, діє режим секретності, ускладнена робота Державних екологічних інспекцій в Донецькій і Луганській областях. Найбільш узагальнена інформація зібрана у відповідних звітних матеріалах, які і стали осоновою для аналізу інформації (Блага та ін., 2017; Оцінка екологічної шкоди …., 2017; Бондар та ін., 2018)
У межах зони конфлікту розміщено 135 природно-заповідних об'єктів - понад третина всього ПЗФ східного регіону України. Серед рослин 124 види занесені до Червоної книги України, 36 видів - до Європейського Червоного списку.
Бойові дії призвели до порушення ландшафтів ПЗФ і, відповідно, до зміни і втрат біологічного різноманіття. Численні об'єкти природно-заповідного фонду постраждали від будівництва фортифікаційних споруд, вирубки лісових насаджень, лісових і степових пожеж. Загалом внаслідок конфлікту постраждало близько 60 об'єктів ПЗФ. Порушення роботи об'єктів природо-заповідного фонду мають місце також через відсутність персоналу, припинення фінансування та охорони територій у Луганському природному заповіднику, заповідниках «Хомутовський степ», «Кальміуський заповідник», «Трьохізбенський степ», «Придінцівська заплава». У регіональних ландшафтних парках «Донецький кряж», «Зуївський» і «Клебан-Бик» було втрачено документи та устаткування (Блага та ін., 2017). Українська Гельсінська спілка з прав людини констатувала зниження ефективності охорони об’єктів ПЗФ та природних комплексів на підконтрольних уряду України територіях і через відсутність належної взаємодії екологічних установ (департаменти екології, екологічні інспекції, дирекції територій ПЗФ) та Збройних Сил України. У 2015 році припинилось, проте на сьогодні частково відновлено фінансування та робота служби охорони національного природного парку «Меотида» в Донецькій області.
Наслідки бойових дій і знищення об’єктів природо-заповідного фонду та інших екосистем призводять до непрогнозованих змін стану біорізноманіття. Зону вздовж лінії зіткнення полишили копитні тварини і птахи. Руйнування середовища існування тварин і птахів, масові випадки браконьєрства знижують чисельність популяцій, в тому числі рідкісних видів (так, з території національного парку «Меотида» зникли кучерявий пелікан, який там раніше гніздився, і найбільша в Європі колонія чорноголових крячок). З іншого боку, на сході України відбувається розселення нових для фауни регіону видів ссавців (шакал), риб (сонячний окунь), комах (гармонія азіатська) та інших видів. Через неможливість збирання врожаю вздовж лінії зіткнення фіксується зростання популяції гризунів. Висока щільність популяцій лисиці зафіксована на територіях Шахтарського, Амвросіївського районів та біля Маріуполя, в зоні конфлікту фіксуються випадки нападу вовків на домашніх тварин, значно зросла кількість бродячих собак. Крім того, в регіоні відбувається зростання кількості й частки чужорідних видів рослин: ценхрус якірний, амброзія полинолиста, борщівник Сосновського тощо.
Отже, унаслідок конфлікту на сході України постраждало близько 60 об’єктів ПЗФ Донецької і Луганської областей. У регіоні відзначено зміни стану біорізноманіття, зокрема зникнення деяких видів і неконтрольоване поширення і збільшення чисельності інших, у тому числі тих, що становлять загрозу санітарно-епідемічному стану території та сільському господарству.
В умовах неповної забезпеченості потреб об’єктів ПЗФ і біологічного моніторингу інформація про поточний стан флори, фауни і природних співтовариств на сході України, особливо стосовно кількісних даних, залишається фрагментарною.
Питання розвитку правового аспекту захисту навколишнього природного середовища в умовах збройного конфлікту вимагає першочергового вирішення. Фактично на всій території не виконуються або грубо порушуються закони України та міжнародні угоди, підписані Україною, щодо охорони і раціонального використання природи, видів флори і фауни, води, лісу, надр та в цілому природних ресурсів; суттєво обмежені також можливості громад щодо сталого використання таких ресурсів. Пріоритетним також є налагодження системи моніторингу стану заповідних територій в умовах війни. Серед ключових тез природно-заповідні території в зоні конфлікту мають діяти за особливими інструкціями і мати інше фінансування. Необхідно терміново розвивати дистанційні методи збору даних (фотопастки, квадрокоптери тощо). Важливим є усебічне сприяння відновленню втрачених документів обласних департаментів екології та «Літописів природи» заповідних установ. Також важливо прописати в інструкціях для військових вимоги щодо дотримання природоохоронного законодавства при здійсненні ними господарських функцій і в усіх випадках їхньої діяльності і пере¬міщень, які не пов'язані з виконанням бойових дій. І, звичайно, необхідна організація дієвої системи екологічного інспектування, а не її обмеження.
Admin
Admin
Admin

Сообщения : 145
Дата регистрации : 2016-05-29

Посмотреть профиль http://miest2016.ukrainianforum.net

Вернуться к началу Перейти вниз

Вернуться к началу


 
Права доступа к этому форуму:
Вы не можете отвечать на сообщения