Микитинець Г.І. ЗНАХІДКА МІДЯНКИ ЗВИЧАЙНОЇ - CORONELLA AUSTRIACA LAURENTI, 1768 НА ПІВДНІ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Перейти вниз

Микитинець Г.І. ЗНАХІДКА МІДЯНКИ ЗВИЧАЙНОЇ - CORONELLA AUSTRIACA LAURENTI, 1768 НА ПІВДНІ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ Empty Микитинець Г.І. ЗНАХІДКА МІДЯНКИ ЗВИЧАЙНОЇ - CORONELLA AUSTRIACA LAURENTI, 1768 НА ПІВДНІ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Сообщение автор Admin в Чт Янв 17, 2019 12:26 pm

Мідянка звичайна Coronella austriaca Laurenti, 1768 це невелика змія роду Coronella Laurenti, 1768. Ареал виду охоплює майже всю Європу, а також Кавказ, північ Малої Азії та Ірану, західну частину Казахстану і Сибіру (Ананьева и др., 2004). Всю територію України займає номінативний підвид Coronella austriaca austriaca. На більшій території степового Криму, Правобережного степу та Полісся мідянка трапляється спорадично або локально, у Лісостепу та на Лівобережжі зустрічається частіше, а в Карпатах та Гірському Криму це поширений вид (Котенко, 2008). Найбільше про неї відомо з долини Дніпра, Присивашшя та Гірського Криму (Кармишев, 2002). На території Запорізької області вид надзвичайно рідкісний, його знахідки достовірно відомі з Лисої гори, Василівський р-н., берег Каховського вдхр. та с. Велика Знам`янка Кам`янсько-Дніпровський р-н (Кармишев, 2014).
Вид занесений до Червоної книги України з охоронним статусом «вразливий» та включений до низки міжнародних охоронних документів.
27 квітня 2018 року у верхів’ях Утлюцького лиману в околицях села Нове Якимівського району (46°23′56″, 35°5′12″), на ґрунтовій дорозі вздовж неораного поля був знайдений задавлений автомобілем дорослий (довжиною 48 см) самець звичайної мідянки, дуже добре збережений. Це перша знахідка цього виду на крайньому півдні Запорізької області в цілому, та зокрема на території Приазовського НПП.
Біотоп представляє собою неорані сухі земельні ділянки, які межують з ораними полями та цілинними схилами заливу Сивашик Утлюцького лиману, які представлені полинно-типчаково-злаковою рослинністю з вкрапленням штучних чагарникових лісонасаджень де домінує скумпія звичайна (Cotinus coggygria). В цих біотопах поряд із звичайною мідянкою існує чисельна стабільна популяція гадюки степової Vipera renardi (Christohp, 1861), прудкої ящірки Lacerta agilis Linnaeus, 1758, звичайного Natrix natrix (Linnaeus, 1758) та водяного вужів Natrix tessellata (Laurenti, 1768).
Звичайна мідянка за літературними даними є евритопним видом, який населяє широкий спектр біотопів, як рівнинні степові, так і гірські місцевості, надає перевагу почленованим рельєфам, обираючи сухі, добре освітлені ділянки. Поряд з цим мідянка є широко розповсюдженим видом з низькою природною щільністю. Мідянка є, переважно, герпетофагом. Основу її живлення складають плазуни, тому трапляється в біотопах зазвичай разом з іншими видами рептилій. Активна в денні часи, але дуже скритна тварина, знахідки якої фіксуються або випадково, або при регулярних стаціонарних спостереженнях Найбільшої шкоди чисельності та розповсюдженню завдає людина, яка знищує місця їх мешкання та самих змій, вважаючи за дуже отруйних (Котенко, 2008).
Судячи з літературних джерел та власних спостережень, популяція виду в регіоні має дуже низьку чисельність і знаходиться у загрозливому стані, особливо під час міграцій, що підтверджує знахідка задавленої особини. Рекомендуємо додати мідянку до регіонального Червоного списку Запорізької області, як рідкісний і вразливий вид. Рекомендувати розширити заповідну територію Приазовського НПП навколо заливу Сивашик для збереження популяцій рідкісних червонокнижних видів рептилій.
Admin
Admin
Admin

Сообщения : 145
Дата регистрации : 2016-05-29

Посмотреть профиль http://miest2016.ukrainianforum.net

Вернуться к началу Перейти вниз

Вернуться к началу


 
Права доступа к этому форуму:
Вы не можете отвечать на сообщения