Дубініна Ю.Ю., Черемісін О.Є. ЕКОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ МАРТИНА ЖОВТОНОГОГО (LARUS CACHINNANS PALLAS, 1811) ПІВНІЧНО-ЗАХІДНОГО ПРИАЗОВ`Я

Перейти вниз

Дубініна Ю.Ю., Черемісін О.Є. ЕКОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ МАРТИНА ЖОВТОНОГОГО (LARUS CACHINNANS PALLAS, 1811) ПІВНІЧНО-ЗАХІДНОГО ПРИАЗОВ`Я Empty Дубініна Ю.Ю., Черемісін О.Є. ЕКОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ МАРТИНА ЖОВТОНОГОГО (LARUS CACHINNANS PALLAS, 1811) ПІВНІЧНО-ЗАХІДНОГО ПРИАЗОВ`Я

Сообщение автор Admin в Чт Янв 17, 2019 12:12 pm

Жовтоногий мартин (Larus cachinnans Pallas, 1811) як вид характеризується великим ареалом, високою чисельністю та екологічною пластичністю, що виявляється у широкому спектрі вибору місць гніздування і неспеціалізованому харчуванні, а також у швидкій адаптації до змін, що виникають у природі. Розташування колоній жовтоногих мартинів у Північно-Західному Приазов’ї обумовлене фізико-географічними особливостями регіону, наявністю піщаних островів та кіс, недосяжних для наземних хижаків. Швидкий ріст чисельності виду в регіоні відмічено з початку 80-х років ХХ сторіччя. Це явище супроводжувалось формуванням величезних гніздових колоній з 1000-4000 пар на ізольованих островах Молочного лиману та Обитічної затоки. Стабілізація гніздової чисельності виду в регіоні відбулася наприкінці 90-х років ХХ сторіччя. У гніздовий період чисельність виду досягає до 7-8 тисяч пар, а наприкінці післягніздового сезону - до 3500 особин. В зимовий період, в залежності від погодних умов, чисельність жовтоногих мартинів у регіоні становить 5-10 тисяч особин.
На місця гніздування жовтоногі мартини прилітають рано. При сприятливих погодних умовах звичайним для регіону є приліт жовтоногих мартинів на місця гніздових колоній на початку-середині лютого, а в роки із затяжною весною на початку-середині березня. Початок репродуктивного циклу жовтоногих мартинів залежить від погодних умов весни. В період гніздування дорослі мартини дотримуються гніздових територій в межах колоній. Статевонезрілі мартини дотримуються як акваторії гніздових водойм, так і кочують по значних територіях.
Мартини формують пари в районі гніздування на тимчасовій території в межах будь-якого острову або на постійній, котру зайняв самець на місті майбутньої колонії. Протягом цього періоду відбувається формування пар, закріплення за ними конкретних територій. Центральні ділянки колонії займають дорослі або більш агресивні птахи, які раніше приступають до розмноження.
Перші гнізда є своєрідними центрами, довкола яких утворюються невеликі мозаїчні угруповання гнізд, при великій кількості птахів ці угруповання поступово об'єднуються. В основі такого процесу є фізіологічна синхронізація циклів, але впливають і інші чинники, які групують птахів. Для центру колонії властива поява перших кладок на 5-10 днів раніше, ніж на периферійних ділянках. Строки масової яйцекладки в регіоні коливаються по рокам. Тривалість масової кладки також коливається у різних біотопах і проходить у великих за чисельністю колоніях - за 4-6 днів, а в невеликих - за 10-14 днів. Перші кладки в колоніях жовтоногого мартина у Північно-Західному Приазов`ї з`являються на початку березня-середині квітня. По закінченні сезону розмноження дорослі та молоді мартини залишають територію гніздових колоній, концентруються на узбережжі моря, лиманах, риборозплідних ставках. В період осінньої міграції дорослі та молоді птахи тримаються спільно. Частина з них (до 40 %) відлітає у західному, південно-західному напрямках, але більшість мартинів (60 %) залишається у гніздовій області, концентруючись на звалищах побутового сміття поблизу приморських міст та в сільськогосподарських угіддях.
Популяція Північно-Західного Приазов’я, до складу якої входять два гніздових поселення виду: Молочного лиману та Обитічної затоки Азовського моря має певну специфіку, котра простежується за вибором гніздових ділянок, типом та характером харчування, явищами поліморфізму за морфологічними показниками та поведінковими особливостями птахів.
Трофічні зв'язки мартинів найбільшою мірою формуються через компоненти водних систем. Жовтоногий мартин, як чисельний вид з широким спектром живлення вільно та швидко переключається на найбільш доступні та масові види кормів, він є індикатором наявності та масовості певних харчових об’єктів. Степові ділянки використовуються переважно навесні та влітку, де мартини полюють на гризунів та безхребетних тварин. Доля кормів антропогенного походження у гніздовий та післягніздовий періоди складає понад 70 %, а в зимовий період – 90-95 % у порівнянні з природними кормами. Його роль у рибному господарстві і мисливському незначна, оскільки в умовах антропогенно-трансформованих ландшафтів регіону жовтоногий мартин перейшов переважно на поїдання антропогенних кормів на міських звалищах та сільськогосподарських полях. Прибережні степові ділянки вид використовує для видобутку гризунів та безхребетних тварин, переважно навесні та влітку.
Таким чином, жовтоногий мартин у Північно-Західному Приазов’ї є масовим осілим видом. Швидкий ріст чисельності виду в регіоні відмічено з початку 80-х років ХХ сторіччя. Стабілізація гніздової чисельності виду в регіоні відбулася наприкінці 90-х років ХХ сторіччя. В сучасних умовах антропогенно-трансформованих ландшафтах Північно-Західного Приазов’я для жовтоногого мартина існують сприятливі умови гніздування, а ряснота досяжних кормів у сільськогосподарських угіддях і на звалищах обумовлюють високі репродуктивні показники виду. Лімітуючими чинниками для гніздування жовтоногого мартина в регіоні є чинник турбування, несприятливі погодні умови і проникнення на острови чотирьохлапих хижаків при пізньому таненні льодового покриву, гостра внутрішньовидова та міжвидова конкуренція, перехід частини птахів до канібалізму та будуванню гнізд з матеріалів антропогенного походження. Жовтоногий мартин, як багаточисельний вид, відіграє важливу роль як в острівних орнітокомлексах і водних екосистемах, так і в цілому в антропогенних ландшафтах.
Admin
Admin
Admin

Сообщения : 145
Дата регистрации : 2016-05-29

Посмотреть профиль http://miest2016.ukrainianforum.net

Вернуться к началу Перейти вниз

Вернуться к началу


 
Права доступа к этому форуму:
Вы не можете отвечать на сообщения